Blog

You Are Here:

سازه های پارچه ای

تاریخ

 

سازه های پارچه ای کششی که با نام سازه های غشایی نیز شناخته می شوند، با توجه به رفتار کششی خالص در برابر نیروها، زیر مجموعه ای از گروه بزرگ سازه های کششی محسوب می شوند. از سوی دیگر به علت برخورداری از یک هندسه ی فضایی سه بعدی به خانواده ی سازه های فضاکار تعلق دارند و همزمان به خاطر سبکی وزن در گروه سازه های سبک قرار می گیرند. نزدیک به چند دهه است که سیستم سازه های کششی یا غشایی بدلیل ویژگیهای منحصر به فرد خود در صنعت ساختمان مورد توجه قرار گرفته است. با نورپردازی می توان از این سازه ها به عنوان پوششی برای بناها، زمین های بازی، باغ ها، تراس ها، پارکینگ ها و یک فضای شهری خلاقانه، مطلوب و شاخص استفاده کرد. این سیستم بهتر از هر روش دیگری پیوند میان سازه و معماری را دریک طرح به نمایش می گذارد. از طرف دیگر این سیستم ریشه در فرهنگ کوچ نشینی ایران دارد وتلفیقی از معماری سنتی و مدرن به حساب می آید.

ساده ترین حالت استفاده از سازه های پارچه ای عبارت است از سازه های دارای حداقل انحنا برای ورودی ها و سایبان ها که این سازه ها را از سایبان های متداول متمایز می سازد، ضمن اینکه اثرات نور طبیعی و مصنوعی بر  سطوح نیمه شفاف و منعکس کننده پارچه های سفید ، جلوه های متنوعی به آنها می دهد

 

نمونه پارچه های کششی

 

هنگامی که معماران و طراحان یک طرح معماری برای سازه چادری خلق می کنند در بیشتر مواقع اطلاعات کافی در مورد پارچه سازه کششی ندارند. شناخت انواع پارچه های سازه چادری کمک زیادی به معماران در طراحی سازه های کاربردی و زیبا خواهد کرد. در اینجا به مرور کلی بر روی پارچه های سازه چادری موجود در دنیا پرداخته خواهد شد و مقاومت آنها در برابر بارهای کششی، عملکرد هر یک از آنها و طول عمر آنها بررسی می گردد.

پارچه سازه چادری شامل یک پارچه تثبیت شده مقاوم در مرکز و دو پوشش محافظتی از جنس های متفاوت و ترکیبی در هر طرف آن می باشد. پوشش های روی این پارچه ها با توجه به کاربری آنها متفاوت می باشد. برای طراحی در فضای داخلی و یا فضای باز می توان جنس این پارچه ها را متفاوت انتخاب کرد.

در یک پارچه طراحی شده برای سازه پارچه ای مقاومت کششی حدود 4000 (N/5cm) در نظر گرفته می شود.

 

پلی استر با روکش پی وی سی

 

پوشش پی وی سی حاوی مواد افزودنی است که خواص بی نظیری به پارچه ها می بخشد، مقاومت در برابر  UV، ضد حریق بودن، قابلیت رنگ آمیزی و مقاومت در برابر تولید و رشد قارچ ها از جمله این خواص هستند.

در صورت افزودن (PVDFپلیمر فلوئوردار) که به صورت یک لاک به روی لایه PVC اضافه می گردد قابلیت تمیز شدن سریع و آسان را به چادرهای PVC اضافه می کند. طول عمر این پارچه ها در حدود 20 سال برای شرایط آب و هوایی بد تخمین زده می شود. لازم به ذکر است که بعد از گذشت 20 سال پارچه همچنان از لحاظ سازه ای قابلیت باربری را خواهد داشت اما ظاهر کدر و فرسوده ی آن بعد از گذشت 20 سال عمر مفید چادر را به پایان می رساند. برخی از چادرهای اروپایی از تکنولوژی پیش تنیدگی در زمان ساخت چادر استفاده کرده اند. این تکنولوژی مقاومت کششی در راستای تار و پود را افزایش خواهد داد.

 

عملکرد سازه های کششی پارچه ای در برابر باد و تابش آفتاب

 

یکی از سوالات بسیار متداول مشتریان سازه های پارچه ای میزان مقاومت آنها در برابر وزش بادهای شدید و همچنین طول عمر این پارچه ها در برابر تابش های شدید خورشید می باشد. به دلیل قدمت بالای سازه های خیمه ای شکل موقت در کشور ایران، بسیاری از مشتریان به اشتباه سازه های پارچه ای کششی را با سازه های موقت مقایسه می کنند. در اینجا به بررسی نحوه طراحی و مقاومت سازه های کششی پارچه ای در برابر باد و آفتاب شدید پرداخته شده است و طول عمر آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

اجرای سازه های کششی مانند پروژه های عمرانی قبل از اجرا نیازمند محاسبات مهندسی است. تمامی پروژه های سازه کششی قبل از اجرا و نصب با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی بررسی می شوند. ابعاد پی، سازه فولادی، قطر و طول کابل ها و همچنین ضخامت و ابعاد و جنس پارچه بخشی از خروجی های نرم افزارهای محاسبات سازه کششی است که مرحله ساخت ، اجرا و نصب مطابق آن انجام خواهد شد. در ادامه عملکرد سازه پارچه ای در برابر باد و تابش آفتاب بررسی خواهد شد.

 

مقاومت در برابر وزش باد

 

یکی از سوالات متداول در مناطق باد خیز میزان مقاومت چادرهای اجرا شده در برابر شدت باد می باشد. در پاسخ به سوال مشتریان باید مطمئن باشند تا زمانی که محاسبات مهندسی سایبان آنها با استفاده از نرم افزارهای مناسب وآیین نامه به دقت طراحی شده باشد هیچ مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد. در تحلیل های کامپیوتری سناریوهای متفاوت برای میزان وزش باد و همزمانی وزش باد و برف در نظر گرفته می شود تا از سلامت پارچه اطمینان حاصل شود. در محاسبات سازه چادری ضریب اطمینان در نظر گرفته شده در حدود 2 تا 3 در نظر گرفته می شود تا طراحی انجام شده بسیار مطمئن باشد و در صورت وزش باد بسیار شدید نیز مشکلی برای سایبان پیش نیاید.

در محل هایی که شدت وزش باد بسیار شدید هست پیشنهاد می گردد که فرآیند نگهداری روی سازه چادری انجام شود و میزان پارچه به دقت بررسی شود.در طراحی سازه های چادری در مناطق باد خیز استفاده از دهانه های کوچکتر و شیب کمتر در طرح معماری سازه چادری پیشنهاد می گردد.